czwartek, 16 października 2014

PROGRAM ROZWOJU I NAPRAWY GMINY WYDMINY

PROGRAM ROZWOJU I NAPRAWY GMINY WYDMINY.

Gmina nie jest własnością Wójta lecz jej mieszkańców. Ta podstawowa zasada istnienia i działania samorządu terytorialnego, jest istotą naszej wizji rozwoju Gminy Wydminy. Chcemy byście się Państwo poczuli współgospodarzami Naszej Gminy. Wybory samorządowe, które odbędą się 16 listopada 2014 r. (niedziela), nie są jedynie okazją na zmianę władz, ale głównie szansą na zmianę sposobu zarządzania zasobami gminy oraz kierunku jej rozwoju.

Nasze priorytety i pomysły na lepszą Gminę Wydminy.

Jawność działań Wójta – wprowadzenie kwartalnych sprawozdania z pracy Wójta, jasne określenie kompetencji wójta i poszczególnych urzędników, dostępność wójta dla wszystkich mieszkańców, dostępność porad prawnych oraz porad związanych z pozyskiwaniem funduszy unijnych. Wprowadzenie konsultacji społecznych przy podejmowaniu strategicznych decyzji inwestycyjnych, wyjazdowe sesje Rady Gminy, aby to Rada i Wójt przyjeżdżali wysłuchać problemów mieszkańców. Organizowanie konkursów na stanowiska kierownicze w Urzędzie Gminy i innych jednostkach organizacyjnych gminy.

Oddłużanie gminy – to najważniejsze zadanie dla przyszłego samorządu. Należy ograniczyć zaciągane kredyty i zbilansować wydatki na administrację. Nie trzeba obciążać mieszkańców wzrostem podatków, aby uzyskać wzrost dochodów w budżecie. Zwalczymy niegospodarność – zlikwidujemy wszelkie nieszczelności, gdzie małymi strumyczkami wypływają pieniądze. Poprawa funkcjonowania Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Zieleni pod względem gospodarności i efektywności pracy przez wykorzystanie jej szerokiego wachlarza usług. Należyte rozliczanie inwestycji i funduszy sołeckich tak aby otrzymywać zwrot podatku VAT (w przypadku funduszy sołeckich może być to zwrot nawet do 40%).

Rolnictwo – pomoc w uzyskiwaniu dofinansowań na rozwój gospodarstw rolnych (zakup maszyn, rozbudowa gospodarstw, korzystanie z dotacji dla młodych rolników), organizowanie szkoleń tematycznych (także wyjazdowych w inne regiony kraju czy nawet zagraniczne). Stawiamy na rozwój dodatkowych źródeł dochodu w rolnictwie: produkcja energii ze źródeł odnawialnych, usług związanych z turystyką i wypoczynkiem (kuligi, spływy kajakowe, przewodnictwo turystyczne), prowadzenia na małą skalę przetwórstwa produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, drobne przedsiębiorstwa usługowe (budowlane, mechanika samochodowa, transportowe, naprawa i konserwacja sprzętu rolniczego, utrzymanie w stajniach koni dla mieszkańców miast, mała gastronomia itp.), prowadzenie gospodarstw edukacyjnych, zatrudnianie osób bezrobotnych jako pomoc w gospodarstwie i uzyskiwanie z tego tytułu dofinansowań na doposażenie nowego miejsca pracy. Pomoc w szacowaniu szkód spowodowanych przez zwierzynę łowną i uzyskiwaniu odszkodowań.

Lokalna przedsiębiorczość  – wszystkie elementy rozwoju przedsiębiorczości lokalnej w gminie powinny być ujęte w miejscowym planie zagospodarowania i strategiach rozwoju gospodarczego. Stworzymy plan zagospodarowania przestrzennego, który będzie jasno określał kierunki rozwoju gminnej gospodarki. Będziemy zdecydowanie wspomagać i stawiać na lokalnych przedsiębiorców, gdyż w nich tkwi siła dla rozwoju Naszej Gminy. Urząd Gminy powinien jawić się przedsiębiorcom jako partner. Wprowadzenie stosownych ulg podatkowych, rozkładanie należności na raty. Preferencyjne ceny wody i ścieków. Opracowanie planu rozwoju handlu na terenie gminy, tak aby dyskonty nie były jedynymi placówkami handlowymi.

Kultura wiejska – budowa świetlic wiejskich i rozwój działalności już istniejących, zagospodarowanie plaż wiejskich (place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu, wiaty rekreacyjne, miejsca ogniskowe), doposażenie boisk wiejskich. Zorganizowana promocja dla wyrobów regionalnych czy rękodzieła.

Bezrobocie – pomoc w organizowaniu spółdzielni socjalnych, ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw tworzących nowe miejsca pracy dla mieszkańców, organizowanie szkoleń i kursów dokształcających, organizacja prac interwencyjnych.

Drogi – stworzymy wieloletni harmonogram modernizacji i remontu gminnych dróg gruntowych gdyż nie stać nas na ciągłe prowizoryczne i pozorne naprawianie. Modernizacja dróg gruntowych (profilowanie, budowa odwodnień, pobocza, utwardzanie nawierzchni), zwiększenie ilości dróg asfaltowych, budowa chodników i kładek dla pieszych. Należyte zimowe utrzymanie dróg to odwieczny problem naszej gminy. Stworzymy system szybkiego powiadamiania, który rozwiąże ten problem. Zapewniamy też przywrócenie właściwego nadzoru z ramienia gminy nad prowadzonymi pracami drogowymi w terenie, co skutecznie wyeliminuje marnotrawienie gminnych pieniędzy. Budowa chodników i kładek dla pieszych.

Bezpieczeństwo – rozbudowa sieci oświetlenia ulicznego, która ma bezpośredni wpływ na stan bezpieczeństwa na naszych ulicach i drogach. Współpraca z Policją celem zwiększenia ilości patroli na terenie Naszej Gminy.

Wodociągi i kanalizacja – budowa wodociągów i sieci kanalizacji do kolejnych wsi. Jeżeli budowa wodociągu lub nitki kanalizacji grawitacyjnej nie będzie możliwa, chcemy skupić się na budowie wiejskich oczyszczalni ścieków. Utworzymy w gminie specjalny fundusz, który będzie wspierał budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Planujemy modernizację istniejących wodociągów, a przede wszystkim likwidację azbestowych rur wodociągowych.

Ochrona środowiska – ochrona środowiska jest obowiązkiem władz samorządowych. Nie dopuścimy do budowy  wielkoprzemysłowych ferm rolnych (Ranty, Dudka) nastawionych tylko na zysk, nie biorących zupełnie pod uwagę charakteru turystyczno-krajoznawczego Naszej Gminy. Każdą większą inwestycję ingerującą w środowisko naturalne, a także nie liczącą się z potrzebami Naszych mieszkańców będziemy poddawać społecznym konsultacjom. Nie dopuścimy do sytuacji kiedy śmieci z przepełnionych koszy przy przystankach czy cmentarzu będą zalewały chodniki i trawniki. Ustawianie zbiorczych koszy do segregacji śmieci (na plastik, szkło, papier itp.) Dofinansowanie i pomoc w kompletowaniu dokumentacji dotyczących budowy przydomowych oczyszczalni i solarnych systemów grzewczych.

Fundusze sołeckie – jednym z podstawowych obowiązków gminy jest utrzymanie dróg gminnych. Pieniądze na remonty i poprawę jakości dróg powinny pochodzić wyłącznie z budżetu gminy. Fundusze sołeckie są szansą na rozwój wsi i powinny być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Fundusze te powinniśmy przeznaczać przede wszystkim na utrzymanie świetlic wiejskich, na upowszechnianie kultury, kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, oraz poprawę estetyki miejscowości.

Szkolnictwo – ważnym zadaniem  jest utrzymanie wszystkich istniejących na terenie gminy szkół ponieważ uważamy, iż droga dziecka do szkoły powinna być jak najkrótsza. Ważną kwestią jest lokalowa reorganizacja ZSO Wydminy. Powinniśmy zaadoptować puste pomieszczenia w budynku stołówki i przenieść tam najmłodszych uczniów. Naszym zdaniem przedszkolaki i uczniowie klas I-III nie powinni przebywać w tym samym budynku co gimnazjaliści i licealiści. Musimy też poprzez właściwą politykę (przywrócenie prestiżu nauczycieli i zapewnieniu im stabilności zawodowej) dbać o wysoki poziom nauczania w naszych szkołach. Kolejną istotną sprawą jest unormowanie kwestii dowożenia dzieci do szkół. Ważną kwestią jest też obniżenie cen obiadów podawanych w stołówce przy ZSO w Wydminach. Prowadzenie świetlicy środowiskowej w GOK.

Rodzina – zniżki na dożywiania w szkołach dla rodzin mających więcej niż dwoje dzieci. Renegocjacja opłat za wywóz śmieci z Mazurskim Związkiem Międzygminnym – Gospodarka Odpadami.

Turystyka – proponujemy rozpoczęcie prac nad stworzeniem strefy uzdrowiskowej w Wydminach (na terenie gminy mamy złoża leczniczej borowiny, a czyste powietrze to nasz towar eksportowy numer jeden). Wyznaczymy nowe szlaki rowerowe. Turystyka rowerowa to prężnie rozwijająca się w ostatnim czasie forma aktywnego spędzania czasu. Chcemy doprowadzić do wydania profesjonalnego przewodnika po Gminie Wydminy, a w niedalekiej przyszłości także jego wersji jako aplikacji na urządzenia mobilne. Zapewniamy rozpoczęcie konsultacji społecznych na temat zagospodarowania „Wyspy” na Jeziorze Wydmińskim. Widzimy tam ogromny potencjał dla rozwoju Wydmin. Wprowadzenie do obiegu „Pamiątek z Wydmin” w postaci nie tylko standardowych gadżetów jak kubki, długopisy czy pocztówki, ale przede wszystkim wyrobów regionalnych.

Sport – boiska „Orlik” dostępne dla wszystkich bezpłatnie. Wsparcie klubu piłkarskiego LKS Mazur Wydminy. Ustalenie corocznego kalendarza imprez sportowych i promowanie ich jako oferty turystycznej i zachęcającej do brania w nich udziału ludzi także spoza granic Naszej Gminy. Organizacja imprez sportowych także w sezonie zimowym (np. wyścigi bojerów). Organizacja odkrytych lodowisk na czas ferii zimowych przy szkołach (co przyczyni się do popularyzacji tej pięknej dyscypliny sportu jaką jest łyżwiarstwo). Wspieranie organizacji pozarządowych działających na rzecz sportu.

Wypoczynek – uczynienie z Dożynek święta rolników, czyli przede wszystkim organizowanie ich w niedzielę. Nawiązanie współpracy z Siecią Polskich Kin Cyfrowych. Zagospodarowanie centrum Wydmin (budowa kamienicy z lokalami handlowo – usługowymi na parterze, parking, skwer z fontanną itp. O sposobie zagospodarowania zadecydują konsultacje społeczne z mieszkańcami). Zapewniamy przywrócenie „Widłunii”. Zapewniamy rozpoczęcie konsultacji społecznych na temat zagospodarowania „Wyspy” na Jeziorze Wydmińskim. Widzimy tam ogromny potencjał dla rozwoju Wydmin (amfiteatr, trasa do biegów narciarskich itp.).

Naszym nadrzędnym celem jest jednak przywrócenie w Gminie Wydminy normalności i uczciwego traktowania wszystkich jej mieszkańców. Chcemy aby każdy czuł się bezpieczny i mógł swobodnie wyrażać swoje poglądy, a także głośno mówić o rzeczach, które mu się podobają lub nie w sposobie zarządzania Gminą Wydminy. Nie chcemy aby strach był podstawą budowania stosunków międzyludzkich.